لزوم طراحی دانش بنیانی برای توسعه پایدار اکوتوریسم

لزوم طراحی دانش بنیانی برای توسعه پایدار اکوتوریسم

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان ؛

در راستای زمینه‌سازی برای رشد اقتصادی استان، توسعه منطقه‌ای و همچنین ایجاد زیرساخت و بستر لازم برای توسعه کارآفرینی و اشتغال‌زایی، نشست سرمایه‌پذیری و توسعه پایدار با تاکید بر اولویت‌های توسعه استان و تخصص‌گرایی منطقه‌ای جهت مشارکت مطلوب و هم‌افزایی مشترک با حضور جامعه نخبگانی و دانشگاهی و همچنین مدیران ارشد استان هرمزگان در بندرعباس برگزار شد.

در این نشست، عامری؛ رئیس بنیاد نخبگان استان هرمزگان ضمن یادآوری رسالت بنیاد ملی نخبگان در سیاستگذاری کلان، گفت: اثرگذاری اجتماعی سرآمدان در جامعه بعنوان سرمایه اجتماعی بایستی جایگاه ویژه‌ای در سرمایه‌گذاری و سرمایه‌پذیری جهت توسعه پایدار اکوتوریسم در استان داشته باشد .

وی تمرکز و توجه به اقتصاد دانش‌بنیان در منطقه را راه برون‌رفت از چالش‌های تحریمی و نجات محیط‌زیست و استفاده حداکثری و صحیح از منابع طبیعی با استفاده از اندیشه و تفکر نخبگانی و علمی دانست و بر لزوم افزایش نقش‌آفرینی مستعدان‌برتر در حوزه‌های مورد نیاز تاکید کرد.

صادقی؛ عضو هیئت ‌ علمی دانشگاه هرمزگان نیز به نقش ارزش‌آفرینی دانشگاه‌ها و تبدیل قابلیت اکوتوریسم به مزیت رقابتی اشاره کرد و گفت: سرمایه‌گذاری و سرمایه‌پذیری در این خصوص باید مولد اشتغال پایدار، انتقال تکنولوژی، تقویت فرهنگ، بازگشت گردشگران به‌عنوان سفیران فرهنگی باشد.

نشست لزوم طراحی دانش بنیانی برای توسعه پایداروی رسالت دانشگاه را رصد توسعه جامعه پیرامون خود برشمرد و افزود: در حوزه طراحی مدل فکری برای توسعه پایدار اکوتوریسم از منظر سرمایه‌گذاری و سرمایه‌پذیری، دو مقوله تقویت مزیت ‎ ها برای رقابت و نهادینه‌سازی مفهوم ذی‌نفع در جامعه که شامل جوامع محلی، رسانه و سرمایه‌گذار است، باید در نظر گرفته شود.

در ادامه، مرادی؛ عضو هیئت‌رئیسه دانشگاه هرمزگان، این استان را اقلیمی با پتانسیل بالا، موقعیت جغرافیایی، ژئوپلیتیکی و بهره ‎ مند از تنوع منابع توسعه فعالیت‌های اقتصادی توصیف کرد و گفت: پنجره باز جمعیتی با وجود نیروی انسانی تولیدکننده بیش از مصرف‌کننده، هرمزگان را به استانی  راهبردی‌ با کارکرد ملی و فراملی تبدیل کرده است که می‌تواند بازار و منافع سرمایه‌گذاری را تضمین کند.

وی رسیدن به توسعه اقتصادی پایدار و جذب سرمایه‌گذار برای اشتغال پایدار در استان را مستلزم تدوین اصول آمایش سرزمین دانست و ادامه داد: شناسایی سرمایه‌گذاری بدون داشتن مبانی و اصول نظری منجر به اتلاف منابع و زیان‌های اقتصادی و اجتماعی و محیطی می‌شود؛ بنابراین ازجمله مزیت‌های تدوین آمایش سرزمین جذب و هدایت سرمایه‌گذار است.

عضو هیئت‌رئیسه دانشگاه هرمزگان، عدم‌تعادل جمعیتی در نظام شهری، تعارض در کاربری زمین و توان محیطی سرزمینی و همچنین تعارض حوزه اجتماعی و فرهنگی را از موانع توسعه اقتصادی و هدررفت سرمایه‌گذاری‌ها در استان دانست و تصریح کرد: بخشی از دلایل ایجاد آن عدم‌توازن زیرساخت‌ها و فعالیت‌ها در استان و نیز جامعه محلی است که منافع خودش را با اهداف برنامه‌ها و توسعه ملی همسو نمی‌بیند.

در بخش دیگری از این نشست، محبی؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه هرمزگان نیز تاکید کرد: هرمزگان به دلیل موقعیت خاص دریایی در کشور، مرکز تجاری، صنایع مادر، بخش کشاورزی، شیلات، اکوتوریسم، دارای ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل بسیاری است.

وی در پایان از هرمزگان بعنوان دروازه اقتصاد ملی یاد کرد و یادآور شد: در مسیر تاریخ چندساله اقتصاد کشور، استان حرکت رو به جلو را داشته است و باعث افزایش سهم اقتصاد کشور شده است، از این رو  سرمایه‌گذاری مناسب و ملی در استان، ضروری است. البته در این بین باید صنایع پسین و پیشین ایجاد شوند و از تحریم‌ها، فرصت و ظرفیت ساخت .

لازم به ذکر است، در این نشست با تاکید بر وضعیت ژئومورفولوژیکی، اکولوژیکی، غنای فرهنگی کهن، جذابیت‌های گردشگری استان هرمزگان؛ مباحث و تاریخچه گردشگری،گردشگر، اکوتوریسم، تهدیدهای پیش روی این صنعت، توسعه پایدار در زمینه‌های فرهنگی، اقتصادی و زیست‌محیطی، مدل‌های گردشگری، برنامه‌ریزی استراتژیک، برنامه‌ریزی عملیاتی و تفاوت آنها برای رونق کسب‌وکار با تمرکز بر اکوتوریسم توسط کاظمی و نفرزادگان؛ اعضای هیات علمی پژوهشکده هرمز دانشگاه هرمزگان و مستعدان‌برتر تحت حمایت بنیاد ملی نخبگان، تشریح شد.